نخستین بار یک عدد از این نخل هوشمند به طور آزمایشی در ماه آوریل در پارک زعبیل دبی نصب شد. سپس نخل‌های هوشمند جدید دیگری در نزدیکی برج‌العرب نصب و رونمایی شدند.

ارتفاع این درختان هوشمند 6.5 متر است و این نخل‌های زیبا توان الکتریکی خود را توسط یکسری پنل‌های خورشیدی فتوولتائیک به مساحت 13.8 متر مربع که روی این درختان به شکل زیبایی طراحی شده است ، دریافت می کنند. این پنل‌ها به شکل برگهای زیبایی طراحی شده اند که به جذابیت های این درختان می افزاید.

مشخصات نخل های هوشمند شهر دبی


این پنل‌ها دارای کارآیی بالغ بر 21 درصد بوده و قادر است که تمامی نیروی لازم برای هر نخل هوشمند را تامین کند.  
درختان هوشمند فوق به گونه ای طراحی شده اند که سیستم وای‌فای با طیف بالغ بر 100 متر را به مسافران و گردشگران ارائه می‌دهند و همچنین دارای نقاطی برای شارژ موبایل و لپ تاب هستند؛ این نخل ها مکان مناسب برای گرفتن عکس های سلفی می باشد و به کاربران این امکان را می دهد که تصاویر خود را همزمان در شبکه های اجتماعی بگذارند.

مشخصات نخل های هوشمند شهر دبی
این درختان هوشمند دارای مانیتورهای صفحه لمسی می باشند که اطلاعاتی درباره اخبار محلی، آب‌وهوا، خدمات و بازرگانی را به گردشگران ارائه می‌دهند. این مانیتورها همچنین جهت‌های مکان‌های محلی و انتخاب‌های حمل‌ونقل عمومی را در اختیار می‌گذارند. این صفحات هوشمند همچنین فضای لازم را نیز برای تبلیغات و پیغام‌های دولتی دارند.
این درختان هوشمند همچنین دارای یک دوربین نظارتی مادون ‌قرمز 360 درجه‌ای مجهز به دگمه اضطراری نیز هستند.