محله بستکیه نام محله‌ای بسیار قدیمی، تاریخی و دیدنی در دبی می باشد که در منطقه بردبی قرار دارد. محدوده بستکیه، از شمال به خور دبی، از جنوب به فلکه بستکیه، از مغرب به بازار و قلعه فهیدی و از مشرق به مقبره و خور محدود می‌ شود. بنای این محله به وسیله ایرانیان مهاجر ازشهرستان بستک استان هرمزگان ساخته شده است. وسعت این محله در حدود ۳۸ هزار متر مربع می باشد.

بستکیه

 

 

مصالح به کار رفته در ساختمان خانه‌های محله بستکیه از سنگهای مرجانی که ا دریا بیرون آورده می شد و همچنین گچ و آهک بوده‌است. در بخش هایی از این بناها گاهی ساروج نیز مورد استفاده قرار گرفته شده‌ است. همچنین در و پنجره آن ها از چوبهای قیمتی نظیر ساج و تیک و دیگر چوبهای گران قیمت که از هند و مومباسا وارد می‌ شد ساخته شده است.

بستکیه

بعلاوه در تزیینات دیواری آن ها از گچ و شیشه‌های رنگارنگ مورد استفاده قرار شده گرفته است. در بالای خانه‌ ها برجهایی هوایی به نام بادگیر جهت تهویه خانه‌ها تعبیه شده بود. از نمای بیرون، خانه‌ها به هم چسپیده یا به هم نزدیک هستند و کوچه‌های تنگ و باریک بین خانه‌ها فاصله انداخته‌ است، بطوریکه در بیشتر ساعات روز اطراف خانه‌ها سایه بندان است. قابل ذکر است که کوچه‌های تنگ وباریک در افزودن سرعت باد نقش بسیار مهمی دارند.

بستکیه

اغلب خانه‌ها دارای سردر مخصوص می باشند به این ترتیب که جلوی در دو یا چهار ستون از سنگ و گچ ساخته و روی آن گنبد مخصوصی قرار گرفته و در طرف آن سکویی تعبیه می‌ شد که درجه شکوهمندی و ابهت  را نشان می داد.

بستکیه