دبی تا قبل از سال ۱۸۳۳ میلادی دهکده‌ ای از توابع مشایخ ابوظبی محسوب می شد. در سال ۱۸۳۳ شیخ مکتوم بن بطی آل مکتوم به همراه ۸۰۰ نفر از خویشاوندان و وابستگان و همراهان خود، از امارت ابوظبی به این دهکده نقل مکان کردند و از آن تاریخ دوران حکمرانی قبیله آل مکتوم و تأسیس شیخ‌نشین دبی آغاز گردید. 

پیشینه دبی 1

 

قبل از این تاریخ، دبی روستایی کوچک بود که هیچ امتیازی نیز نسبت به سایر روستاهای اطراف خود نداشت. نسبت قبیله آل مکتوم به قبیله آل بوفلاسه یکی از فروع قبائل بزرگ (بنی یاس) می‌رسد. اصل و ریشه نام این قبیله از نام «فلاسة» (خواهر فلاح بن هلال الیاسی جد آل نهیان) حکام امارت ابوظبی اقتباس شده‌ است.

پیشینه دبی 1

تاریخ نویسان این چنین نوشته‌اند: «فلاسة» (خواهر فلاح آل نهیان) با پسر عموی خود (راشد بن عامر بن هلال الیاسی) ازدواج کرد و صاحب چند پسر شد که به (الرواشد) شهرت یافتند. از آنجایی که «فلاسة آل نهیان» شخصیت برجسته‌ای بین عشیره خود بود و دارای نفوذ بالایی بود، فرزندانش نام آل بوفلاسه بر خود گرفتند و به قبیلهٔ «آل بوفلاسه» معروف شدن.  قبیله بنی یاس از چند قبیلهٔ بزرگ تشکیل شده بود و به نام «حلف بنی یاس» (پیمان بنی یاس) معروف بود که بیشتر آنان از قبیله «فضاعه» نوادگان و عموزادگان یاس بودند، که جد مستقیم «آل نهیان» و «آل مکتوم» هستند. قبیله بنی یاس از نفوذ خاص و بالایی در منطقه برخوردار بودند و در قیام اتحاد دولت امارات متحده عربی نقش مهمی ایفا کردند.